Son dakika… İran’da peş peşe patlamalar! Çok sayıda ölü ve yaralı var

İran devlet televizyonu, ABD’nin dört yıl önce füzelerle öldürdüğü Kasım Süleymani’nin mezarı yakınında şiddetli patlamalar meydana geldiğini duyurdu. İran’ın Orta Doğu’daki operasyonlarını yürüten Kudüs Gücü’nün başındaki general Kasım Süleymani, uzun yıllar bölgenin en korkulan ismiydi. Süleymani ve beraberindekiler 3 Ocak 2020 akşam saatlerinde Bağdat Havalimanı’na indi. Irak’ın başkentinde havalimanından ayrılan grup, bir ABD insansız hava aracı tarafından izlendiğinden habersizdi.

ABD drone’nun ateşlediği füzeler Kasım Süleymani ile birlikte Haşdi Şabi komutanı Ebu Mehdi el Mühendis’i öldürdü. Tahran yönetimi, Orta Doğu’da dengeleri değiştiren suikasta Irak’taki ABD üslerine füzeler ateşleyerek yanıt verdi. Ölümüyle birlikte bir kahramana dönüşen Kasım Süleymani için İran’da her yıl 3 Ocak tarihinde anma törenleri yapılıyor.

PEŞ PEŞE PATLAMALAR

İran devlet televizyonu, ülkenin güneyindeki Kerman’da bulunan Kasım Süleymani’nin mezarı yakınlarında peş peşe patlamalar gerçekleştiğini bildirdi. Çok şiddetli olan ilk patlamayı, ikinci bir patlama izledi. Bölgeden gelen ilk bilgilere göre patlamalar Saheb al-Zaman Camii’sinin hemen yakınında oldu.

ÇOK SAYIDA ÖLÜ VE YARALI VAR

İran devlet televizyonu patlamalar sonucu ilk bilgilere göre en az 53 kişinin öldüğünü duyurdu yaralı sayısı ise en az 71. Yetkililer tarafından yapılan ayrı bir açıklamada bölgede en az 1300 kişinin olduğu bilgisi verildi. İran devlet televizyonu ayrıca saldırıyı bir ‘terör’ saldırısı olarak nitelendirdi. Sosyal medyada dolaşan bir video ise bölgede çok sayıda cesedin olduğunu gözler önüne serdi.

MEZARLIĞA 700 METRE

İran’ın resmi haber ajansı IRNA, ilk patlamanın Kasım Süleymani’nin mezarının yaklaşık 700 metre uzağında, ikincisinin ise yaklaşık bir kilometre uzakta meydana geldiğini bildirdi.

Bölgeden gelen ilk görüntüler şöyle:

Gazze'deki savaşta son dakika... İran kabul etti, Hamas reddetti! Kasım Süleymani ölümünde dört yıl sonra Orta Doğu'yu karıştırdı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRGazze’deki savaşta son dakika… İran kabul etti, Hamas reddetti! Kasım Süleymani ölümünde dört yıl sonra Orta Doğu’yu karıştırdıHaberi Görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRSavaş bir diğer ülkeye de sıçrıyor mu? Tanklar sokaklardaHaberi Görüntüle

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir